Uvidím po kalibrácii rozdiel v obraze?
Veľa klientov oceňuje hĺbku obrazu, detaily a naturálnosť farieb po kalibrácii. Pre správne porovnanie je treba testovať viacero špecifických filmových scén kde sa dá výsledný obraz porovnať s pôvodným nenakalibrovaným režimom. Niektoré prínosy nakalibrovaného obrazu sú našemu oku zjavné ihneď po kalibrácii a niektoré spozorujete až neskôr.
Prečo sa musí kalibrovať v zatemnenej miestnosti?
Prvým dôvodom je to, že to vyžaduje meracia technika ( externé svetlo ovplyvňuje merania ). Druhý, že v tme nastavujeme nočný profil, ktorý je východiskový z pohľadu výkonu displeja a vizuálneho zážitku. U televízorov je možné kalibrovať v zatemnenej miestnosti alebo v tme, u projektorov je treba absolútnu tmu.
Prečo sa televízory a projektory nepredávajú už nakalibrované?
Dôvodov je niekoľko:
  • Výrobcovia primárne nepreferujú propagovať obrazové štandardy. Reklamujú sa vlastnosti ako hyper kontrast, živé farby, 3D, rozlíšenie, výbava, dizajn, multimédiá, atď.
  • V prostredí súčasných predajných sietí nie je možné vykonať objektívne porovnanie a zákazníkov by nakalibrovaný obraz v predajni neoslovil. Museli by sa nakalibrovať všetky televízory a zhasnúť svetlá.
  • Displeje sú vyrábané sériovo a každý komponent spôsobuje odchýlku. Nakopírovať nastavenia nepovedie k rovnakému obrazu na iných kusoch a uhlopriečkach. Plazmové televízory a niektoré typy projektorov je treba najprv „zabehnúť“ ( pár sto hodín ) a ich charakteristika sa jemne mení aj počas používania.
  • V segmente high-end sa očakáva použitie externého video procesora a profesionálnej kalibrácie.
Nespôsobí kalibrácia stratu záruky?
Nie, kalibrácia, pokiaľ je vykonaná dodržovaním správnych postupov, nepoškodí displej a ani záruku.
Má zmysel kalibrovať obraz na lacných modeloch?
Rozhodne áno – pridaná hodnota kalibrácie nie je len výsadou drahých modelov i keď u nich sú predpoklady dosiahnuť presný obraz spravidla lepšie ( ponúkajú lepšie kalibračné možnosti ).
Ktorý televízor je najlepší?
Z pohľadu obrazovej kvality sa nachádza na trhu veľa zaujímavých modelov a pre každého zákazníka môže byť vhodný iný. Analýza zákazníkových potrieb a očakávaní je nevyhnutnosť. Radi poradíme.
Mám 3D blu-ray prehrávač, multimediálne centrum, hernú konzolu a počítač. Z počítača prehrávam len HD filmy. Budete kalibrovať obraz pre každé zariadenie zvlášť?
Kedže 99% video obsahu je dnes masterovaných vo Full HD a ten sa riadi farebným štandardom REC.709, nie je to problém. Jeden profil poslúži všetkým zariadeniam. Denný a nočný režim poskytnú kompenzáciu pri sledovaní v presvetlenej a zatemnenej miestnosti. 3D blu-ray filmy potrebujú kvôli svietivosti separátny REC.709 profil. Režim „game“ pre hry, sa u niektorých modelov TV a projektorov dá kalibrovať tiež. Jeho kalibrácia je však diskutabilná, kedže tvorcovia hier nepropagujú farebné štandardy.
Znížuje kalibrácia spotrebu elektrickej energie?
Video kalibrátor nesleduje spotrebu elektrickej energie, ale presný obraz. Záleží teda od toho, v akom stave kalibrátor dostal do rúk displej pred kalibráciou. 3D režimy kde sa používajú okuliare nikdy nebudú šetrné, lebo sledovaním obrazu cez okuliare potrebujeme kompenzovať stratu svietivosti, čo vedie k zvýšenej spotrebe elektrickej energie.
Musíte prísť televízor kalibrovať ku mne alebo vám ho môžem poslať a vy mi ho pošlete späť nakalibrovaný?
Preferujeme kalibrovať v miestnosti, kde zákazník sleduje daný displej. Kalibrátor pricestuje k Vám, nastaví Vám displej podľa dohody a overí nastavenia ostatných video zariadení. Vysvetlí Vám každý krok kalibrácie a spoločne výsledok otestujete na konkrétnych scénach filmov. Ak nám zašlete Váš displej na kalibráciu, o všetko toto prídete.
Čo keď sa mi nastavenia nejak pomenia alebo stratia?
Každý zákazník dostane výstupné kalibračné nastavenia v pdf súbore, takže si nastavenia môže nastaviť späť sám. Tieto súbory archivujeme tiež u nás. V prípade potreby pomoci s navrátením nastavenia sme Vám k dispozícii.
Skúsil som nejaké nastavenia, ktoré som našiel na jednom internetovom fórume, ale nepáčia sa mi. Môžete mi prosím poslať vaše doporučené nastavenia pre môj televízor?
Použitie nastavení, ktoré „niekto“ zverejnil na internete a ani kopírovanie nastavení nie je cesta k presnému obrazu. Ak by sme aj mali istotu, že ten, kto zverejnil dané údaje vykonal kalibráciu správnou metodológiou a použitím profesionálnej meracej techniky, dôvodov je niekoľko:
  • TV a projektory sú vyrábané zo súčiastok, ktoré majú istú percentuálnu toleranciu vo svojej funkcii - špecifikácii. Nie sú to zariadenia spĺňajúce vojenské normy, ale je to spotrebná elektronika a každý kus je tak iný.
  • Výrobcovia predávajú modely častokrát z odlišnými špecifikáciami pre rôzne regióny trhu. Navyše TV s tým istým modelovým označením, ale v inej uhlopriečke, sa nechovajú rovnako. U plazmových a OLED TV to vyplýva z charakteru technológie. U LCD LED výrobcovia montujú v jednej sérii rôzne odrody panelov, ktoré by mali mať identické vlastnosti, ale nie je to tak.
  • Nepresnosť kopírovaných nastavení potvrdzujú výsledky meraní. Vo vačšine prípadov boli odchýlky dokonca horšie ako pri použití niektorého z režimov, ktoré ponúka TV v užívateľskom menu ( ktoré sú samozrejme tiež nepresné ).
Čo keď sa mi od vás nakalibrovaný TV alebo projektor pokazí a reklamáciou dostanem nový kus alebo mi panel vymenia?
Nastavenia z kalibrácie predchádzajúceho kusu nedajú rovnaký obraz na novom paneli. Je treba vykonať celú kalibráciu odznovu. Kontaktujte nás prosím pre získanie výhodnejších podmienok.