26 február 2017
Komentárov: 0
Kategória: Produkty
26 február 2017, Komentárov: 0

Napriek tomu, že predaj hudby a videa spočíva stále v predaji fyzických nosičov ako CD, DVD a Blu-ray, mnoho zákazníkov nepoužíva na ich prehrávanie klasický stolný CD/DVD/BD prehrávač, ale obľúbené tituly si v zmysle platnej legislatívy digitalizujú a prehrávanie realizujú pomocou osobného počítača, notebooku, tabletu alebo mobilného telefónu. Video, hudbu a fotky zákazníci nahrávajú na svoj domáci server alebo sieťový disk, aby tak umožnili pohodlné zdieľanie obsahu všetkým členom domácnosti.

Blu-ray a Ultra HD blu-ray ekosystém

Ultra HD rozlíšenie sa v roku 2018 stane štandardným rozlíšením pre drvivú vačšinu modelov televízorov a projektorov. V najbližších rokoch sa očakáva rast podielu Ultra HD blu-ray titulov uvedených na trh, ale početnosť titulov vydaných v „starom“ blu-ray formáte bude naďalej zásadne prevyšovať Ultra HD tituly. Výsledkom týchto trendov bude potreba čo nakvalitnejšieho upscalingu Full HD videa na Ultra HD rozlíšenie dipleja.

Ak nám ide o zachovanie kvality zakúpeného audia a videa, neuvažujeme jeho žiadnu ďalšiu kompresiu. Kompresiu považujeme za nielen mrhanie investíciami, časom a elektrickou energiou, ale predovšetkým pri nej dochádza k znižovaniu audiovizuálnej kvality. Obraz jedného blu-ray disku vyžaduje až 50GB priestoru, Ultra HD blu-ray potrebuje až 100GB úložného priestoru. Toto generuje u užívateľov druhú zásadnú potrebu a tou je úložná kapacita.

Model 2160L – naše prémiové HTPC

Home Theater Personal Computer ( HTPC ) je špeciálny osobný počítač prispôsobený prehrávaniu, zdieľaniu a ukladaniu videa, hudby a fotiek. Môže ponúkať ďalšie užitočné funkcie ako napríklad funkcia sieťového disku (NAS), môže byť serverom pre iné zariadenia, môžete cez neho pozerať a nahrávať vaše televízne kanály, využívať webové streaming služby a ďalšie. HTPC je zároveň stále bežný počítač s programovým vybavením pre komunikáciu a internet, čo podstatným spôsobom zvyšuje jeho hodnotu pre domácnosť.

Pri príprave dizajnu Modelu 2160L sme si zadefinovali vlastnosti, ktoré by toto HTPC malo ponúkať užívateľovi:

 1. dizajn podobný AV receiveru
 2. štart za 10 sekúnd pomocou diaľkového ovládania
 3. operačný systém Windows 10
 4. mediálna knižnica JRiver so sieťovými funkciami
 5. highend grafická karta pre kvalitný upscaling a 3D LUT video kalibráciu
 6. plná podpora pre prehrávanie Ultra HD blu-ray filmov
 7. audiofilský playback hudby
 8. moderné diskové technológie pre rýchle aplikácie a prácu so súbormi
 9. tichá prevádzka pri prehrávaní obsahu, nepočuteľný chod  zo vzdialenosti 1m
 10. vzdialená podpora k systému

Akustické vlastnosti HTPC

Použité technológie a komponenty v HTPC musia zvládnuť predovšetkým vysoké termodynamické a akustické nároky na to, aby sme ich mohli umiestniť do obývačky. Kým ventilátory pre CPU dodané výrobcom si vieme nahradiť tichšími modelmi, u grafickej karty sa musíme vo väčšine prípadov spoľahnúť na akustické vlastnosti ventilátorov od výrobcu. Pokiaľ má GPU ponúkať nepočuteľný chod pri vyššej záťaži, vzniká problém a to z dôvodu, lebo takéto GPU pri záťaži výrazne prekračujú hlučnosť 30 dBA. Riešením pre takéto požiadavky je kompaktný systém vodného chladenia, ktorý na CPU a GPU nasadí vodné bloky a na radiátor umožňuje inštalovať tiché, nepočuteľné typy ventilátorov. Celý systém chladenia a otáčky ventilátorov je následne možné optimalizovať podľa potrieb HTPC.

SSD disky sú z hľadiska akustiky ideálnym diskovým riešením pre obývačkové HTPC. Pokiaľ užívateľ vyžaduje len pár TB celkovej kapacity, z hľadiska vnútornej teploty a akustiky systému doporučujeme použiť výlučne SSD technológie. Ak je knižnica väčšia, povedzme nad 2TB, do HTPC inštalujeme rotujúce HDD.  Na trhu existuje veľké množstvo výrobcov a modelov rotujúcich diskov, ale nie každý z nich ponúka rovnaké akustické vlastnosti. Do nášho systému je možné inštalovať až 6 SATA diskov, 2.5″ SSD alebo 3.5″ HDD.

Napájací zdroj nášho HTPC je zvolený tak, aby zvládal záťažové scenáre v nepočuteľnom režime, t.j. bez prepnutia jeho chladenia do aktívneho režimu.

Ultra HD blu-ray a kvalitný upscaling

Model 2160L využíva základovú dosku a procesor s integrovanou grafickou kartou, ktoré sú vyžadované pre prehrávanie Ultra HD blu-ray titulov vrátane HDR metadát. HDMI výstupy na základovej doske podporujú HDMI 2.0a, dedikovaná grafická karta podporuje revíziu HDMI 2.0b. Oba výstupy podporujú ochranu proti kopírovaniu  dát HDCP 2.2. K systému je možné pripojiť externú optickú mechaniku certifikovanú pre Ultra HD blu-ray.

Model 2160L model ponúka vysoký grafický výkon. Dôvod na použitie silných grafických kariet ( AMD alebo Nvidia ) je možnosť využitia ich výkonu pre dosiahnutie podstatne vyššej kvality upscalingu, minimalizácia upscaling artefaktov a ostrejší obraz zo zachovaním naturálnosti pixelov.

HTPC software

Naše HTPC využíva výlučne operačný systém Windows 10. Vyžadujú si to špecifické softwarové komponenty určené pre prehrávanie audia a videa. Edícia Windows 10 Proffesional nie je povinnosťou, ale doporučujeme ju z dôvodov:

 1. lepších možností nastavenia operačného systému
 2. ochrany dát pomocou funkcie Bitlocker

Mediálna knižnica JRiver je multimediálny software s viac ako 15-ročnou históriou vývoja. Software ponúka automatické sťahovanie informácii o filmoch, seriáloch a hudbe a užívateľ si v ňom organizuje súbory do jednej databázy podľa typu ( film, seriál, domáce video, fotky, atď ). JRiver ako jediné mediálne centrum na trhu, má plne integrovanú podporu pre madVR video renderer a LAV filtre, ktoré sú benchmarkom vo svete high-end HTPC videa. Pre svoje audio možnosti a kvalitu je JRiver často používaný v audiofilskej komunite. Jriver poskytuje taktiež sieťové funkcie, ktoré umožňujú zariadeniam v domácnosti pristupovať na jednu spoločnú centrálnu knižnicu ( JRiver server ) a nezávisle od seba realizovať prehrávanie obsahu. JRiver podporuje aj slovenský jazyk.

Diaľkové ovládanie

Model 2160L je spoločne s mediálnou knižnicou JRiver ovládateľný tromi spôsobmi:

 1. pomocou aplikácie JRemote (iOS) alebo Gizmo (Android)
 2. namapovaním funkcii ako klávesových skratiek k tlačítkam akéhokoľvek IR ovládača
 3. pomocou akéhokoľvek smarthome ovládača, ktorý vie vysielať IR signály

V prípade záujmu o Model 2160L a inštalačné služby nás neváhajte kontaktovať na emailovej adrese info@smakvideotech.com alebo telefónnom čísle +421 907 647 549

 

 

Komentáre sú uzavreté.