Prečo doporučujeme nechať si nakalibrovať Váš televízor, projektor alebo počítačový monitor?

Cieľom video kalibrácie je nastaviť displej podľa rovnakých štandardov podľa akých sú nastavené displeje vo filmových a vysielacích štúdiách, pretože na nich je obsah finalizovaný. Potom uvidíme filmové dielo tak, ako režisér chcel, aby sme ho videli.
Grading suite
Ak režisér alebo kameraman chce, aby niektoré scény, prípadne celý film mali konkrétne farebné podanie alebo iné vlastnosti, v štúdiu farby upravia a režisér im výsledný produkt schváli na distribúciu. Na čo sa ale pozeral režisér keď povedal, že je s výsledkom spokojný? Na čierno-biely obraz? Na farby? Ale aké farby? Pozeral sa na štúdiový monitor, ktorý zobrazoval jeho film, pričom tento monitor bol správne nastavený ( nakalibrovaný ). Ak chceme teda vidieť film tak ako režisér chcel, musíme si nastaviť naše zobrazovacie zariadenie tak isto.

Keď navštívite showroom predajcu televízorov, nemáte šancu rozpoznať, ktorý televízor je nastavený podľa platných štandardov a ktorý produkt Vám za danú cenu poskytne doma lepší a presnejší obraz.
tv showroom
Marketing televízorov a spôsob predaja nemá totižto nič spoločné s prezentáciou presného obrazu televízorov, ale zameriava sa na ich predajnosť. A aby predajcovia zaujali Vašu pozornosť, farby sú na vystavených kusoch presýtené, TV majú vysokú svietivosť a na obraze sa prezentujú len demo videá od výrobcu. Dokonca ani obrazové režimy na TV a projektoroch ( „štandardný“ alebo „kino“ ), ktoré si neskôr doma navolíte, nie sú presné. Výrobcovia dajú ale spotrebiteľom možnosť prispôsobiť si obraz cez stovky parametrov a funkcíí v menu.

Ak máte radi filmy a investujete do komponentov domáceho kina, bude vás asi zaujímať, aby vám každý komponent ponúkol kvalitu, za ktorú ste zaplatili. Správne nakalibrovaný projektor strednej triedy môže ponúknuť lepší obraz ako najvyšší model, ktorý ste počas celej doby používania nechali len v továrenskom nastavení. Ak máte okrem projektora zle nastavený blu-ray prehrávač, video výstup z vášho HTPC alebo AV receivera, dôjde nielen k deformácii obrazu a zážitku, ale zbytočne sa stratí časť vašich investovaných prostriedkov.

Video kalibrácia je proces, pri ktorom sa úpravou parametrov TV, projektora, monitora alebo video procesora snažíme upraviť obraz:

 • Podľa medzinárodných noriem ( typicky ITU-R REC.709 pre HDTV )
 • Použitím profesionálnej meracej techniky a metodológie
 • Zohľadnením špecifík celého reťazca video zariadení

Správne nakalibrovaný displej ponúka niekoľko benefitov v porovnaní s displejom ponechaným v továrenskom nastavení:

 • Optimálna úroveň čiernej
 • Kontrastný pomer bez straty detailov v tmavých a bielych častiach obrazu
 • Presné farby
 • Ostrosť, plné rozlíšenie, minimalizácia artefaktov
 • Prispôsobenie obrazu miestnosti a preferovaným svetelným podmienkam
 • Zamedzenie únave očí
 • Zhodnotenie investície a dlhšia životnosť displeja
 • Lepší umelecký zážitok