22 jún 2014
Komentárov: 1
22 jún 2014, Komentárov: 1

Častá otázka, ktorú dostávam od mojich zákazníkov je ohľadom voľby modelu nového TV.  Ak hľadáte displej pre vaše domáce kino, uniformita obrazovky je zásadná téma, o ktorej by ste mali pred kúpou konkrétnej obrazovej technológie určite vedieť.

Model predaja televízorov cez masové obchodné reťazce tému presného obrazu výrazne deformuje.  Predajcovia častokrát nevedia ohľadom obrazu objektívne poradiť ( sú finančne motivovaní ) a nemajú dostatočné technické vedomosti o tom, ktorý model prinesie zákazníkovi objektívnejšie presnejší obraz v danej cenovej kategórii. Prispieva tomu aj fakt, že TV sa demonštrujú v presvetlených predajniach, obsah je distribuovaný na desiatky vystavených kusov v zlej kvalite a televízory nie sú nakalibrované ( viac čítaj tu ). Navyše značiek a modelov je na trhu veľa a rozmanitosť odchýliek a závad je veľká. Museli by sa všetky série televízorov profesionálne otestovať a obrazovo porovnať.

Z pohľadu ideálnej prezentácie filmu vo vašej obývačke musíte na začiatku akceptovať fakt, že každý model TV bude mať nejaký nedostatok. Tie horšie ich môžu mať viacej naraz. Môže byť za tým dizajn od výrobcu, vlastnosti daného typu obrazového panelu, chyba vo video processingu, firmware alebo sú artefakty štandardným prejavom použitej obrazovej technológie. Len špecifické testovanie, meranie a profesionálna video kalibrácia ich vie odhaliť. Preto len recenzie z odborných portálov by mali byť vašim primárnym zdrojom informácii.

Ak nepočítame projektory, v roku 2014 boli na našom trhu 3 základné obrazové technológie – LCD, plazma a OLED.  OLED je stále veľmi horúca technológia, má zatiaľ ( aj kvôli cene ) veľmi málo zákazníkov a budem sa jej preto venovať detailnejšie neskôr.  Pre pochopenie základných rozdielov medzi plazmovou technológiou a LCD LED doporučujem pozrieť si prezentáciu Dr. Larryho Webera. Odznela na súťaži firmy Value Electronics o najlepší model TV v roku 2012.

Z tejto vynikajúcej prezentácie je zjavný zásadný problém LCD technológie a tým je uniformita podsvietenia a kontrast.  Pod vynikajúcou uniformitou panelu rozumieme takmer konštantnú svietivosť po celej ploche panelu. Uniformitu definuje nízka variabilita svietivosti v jednotlivých častiach panelu. Majú ju plazmové a OLED televízory, lebo spôsob akým vykresľujú obraz je založený na samovyžarovaní pixelov. Pixely nepotrebujú podsvietenie LED diódami ako je to v prípade LCD LED technológie.

Rozoznávame 3 druhy LCD LED podsvietenia:

  1. Edge LCD LED ( rohové podsvietenie ). LED-ky sú umiestnené vertikálne vľavo/vpravo alebo prípadne horizontálne – hore/dole. Svetlo z nich je pomocou siete svetlovodov a iných komponentov rozptýlené po celej zadnej časti panelu.
  2. Direct alebo Full LCD LED ( s plným podsvietením ) – umiestnenie LED diód zvačša v niekoľkých radoch pod sebou po celej ploche panelu. Tento typ podsvietenia je bez dynamickej kontroly svietivosti jednotlivých LEDiek.
  3. Direct alebo Full LCD LED s lokálnym stmievaním – táto varianta ponúka dynamické lokálne stmievanie jednotlivých LED-iek, resp. LED zón. Spravidla by malo toto podsvietenie mať väčší počet LED-iek.

 

K uvedeným typom podsvietenia výrobcovia pridávajú rôzne druhy softwarového processingu obrazu s cieľom zvýšiť kontrast a eliminovať problémy s uniformitou. Prichádzajúce snímky su analyzované a videoprocesor automaticky kontroluje intenzitu podsvietenia obrazovky pre každú scénu a to buď pre celý snímok ( tzv. frame dimming ) alebo len pre niektoré časti obrazu ( pseudo local dimming, software dimming ).

Ak nám ide o kvalitný obraz, pred kúpou modelu LCD TV je dôležité vedieť, aké techniky daný model má k dispozícii a ako funguje. Treba mať ale na pamäti, že stmievanie ( softwarové či lokálne ) pomáha najmä čiernym a kontrastným scénam. Uniformitu však demonštruje aj podsvietenie plných farebných a svetlých plôch. Full LCD LED modely s lokálnym stmievaním vedia problém uniformity riešiť veľmi dobre ( majú dostatok LED-iek po celej ploche panelu ), ale sú obyčajne veľmi drahé a dostupné modely spočítam na prstoch jednej ruky.

LCD LED clouding

 S rohovým EDGE LED podsvietením výrobcovia LCD uviedli problém tzv. cloudingu, kedy podsvietenie nie je distribuované na ploche panelu rovnomerne, ale vznikajú svetlejšie a tmavšie miesta, čo nielenže kazí filmové scény, ale ovplyvňuje aj farby a gamma podanie panelu. Problém podsvietenia môže byť rozmanitý. Napríklad môže presvitať pri okrajoch ( tzv. backlight corner bleed ) alebo môže dokonca spraviť TV kandidátom na vrátenie predajcovi.

Ak sa bavíme o uniformite, okrem cloudingu je treba spomenúť tiež efekt špinavej obrazovky ( Dirty Screen Effect – DSE ). V praxi sa prejavuje tak, že pri svetlých pohyblivých scénach ( hokej, tenis, golf.. ) je antireflexné sklo akokeby špinavé z vnútornej strany. Píše sa že, tieto “špinavé miesta” na obrazovke sú dôsledkom zvlnenia pixelov, ktoré stratia správnu orientáciu vplyvom tlaku antireflexneho skla a teploty, ktorá prichádza z podsvietenia.

plasma perfect uniformity

Takmer perfektná uniformita plazmového panelu

 Za clouding a DSE  je primárne zodpovedný výrobca ( výrobný proces, dizajn podsvietenia a montáž ). Spotrebiteľ má výhodu, že uniformita nového TV ( clouding a DSE ) sa dá testovať pomocou špecifických filmových scén hneď po dodaní daného kusu TV. Ich intenzita sa totižto líši kus od kusu. Preto doporučujem kupovať každý televízor s možnosťou vrátenia do 7/14 dní v prípade, že by uniformita bola zlá.

Plazma a OLED popisované problémy s uniformitou spravidla nemajú. Vykresľujú obraz inak ako LCD LED – ich pixely svietia samé, nepotrebujú podsvietenie. Bez zachádzania do hlbších technických detailov to v praxi znamená, že vedia dosiahnuť veľmi dobrú úroveň natívnej čiernej farby ( OLED absolútnu čiernu ) a prechod do svetlých scén alebo do scén s bielymi elementami je prirodzený. Svietia len tie pixely, ktoré majú svietiť a tmavé pixely zostávajú tmavé bez asistencie nejakého dodatočného processingu. Výsledkom je definovaný, naturálny a veľmi kontrastný obraz.

plasma vs led

Kontrast u LCD LED ( vľavo ) a plazmového televízora ( vpravo )

 U LCD LED máme okrem nerovnomernosti podsvietenia problém, že LCD panel ( typ VA alebo IPS ) nevie natívne ponúknuť hlbšiu čiernu než 0.02-0.3cd/m². Pre porovnanie, čierna farba je u OLED alebo plazmy v rozsahu 0 – 0.01cd/m². Výrobcovia preto vymýšľajú rôzne spôsoby stmievania.

Vypínanie LED podsvietenia pri plnej čiernej obrazovke. Ak máme scénu, v ktorej je plná čierna obrazovka zobrazená na viacej ako 1-2 sekundy a TV vypína LED diódy po 1-2 sekundách, podsvietenie sa nám kompletne vypne, hoci film beží ďalej. LED podsvietenie sa zapne akonáhle sa na obrazovke zobrazi prvý pixel svetlej scény filmu. Podsvietenie sa vypína a zapína ako diskotéka.

Auto-dimming – jedná sa automatické stmievanie celej obrazovky. Napríklad u 2014 modelu LCD LED TV, SONY KDL-40W605, celá čierna obrazovka nevypne LED podsvietenie, ale len dôjde k stlmeniu čiernej z úrovne 0.059 cd/m² na úroveň 0.01 cd/m². Doležité je, či sa dá tento efekt vypnúť v prípade, že viditeľne spôsobuje dynamické zmeny v intenzite podsvietenia,  likviduje detaily v krivke šedi a gamma podaní. Vačšinou sa auto dimming však nedá vypnúť.

Software dimming je obrazový processing, kde videoprocesor televízora vyhodnocuje a procesuje snímok po snímku. Stlmuje tmavé časti obrazu ( niekoľko zón ) alebo celý obraz. Hovorí sa mu tiež pseudo local dimming. Zlepšuje prípadný clouding, úroveň čiernej a kontrast. Ak je dizajn software dimmingu v poriadku ( ponúka neagresívne nastavenie ), nemusí dochádzať k narušeniu krivky šedi, farieb a ani gamma podania.   Kontrast a uniformita sa u neho však stále dosahuje dodatočným zásahom do obrazu, čo nie je vôbec ideálne.

Local Dimming alebo lokálne stmievanie obrazu. Jedná sa o hardwarové riešenie u Full LED televízorov, kedy videoprocesor TV mení intenzitu podsvietenia priamou kontrolou LED zón. Čím viac LED-iek a LED zón je k dispozícii, tým presnejšie spolupracuje podsvietenie LED zóny s prichádzajúcou filmovou scénou. Lokálne stmievanie je drahá technológia, ale odmenou je veľmi dobrá až referenčná uniformita panelu a výrazné zlepšenie kontrastu.

Full LED panel s lokálnym stmievaním môže generovať tzv. halo efekt ( tiež nazývaný blooming ). Je zrejmý hlavne pri pohľade z uhla na panel a prejavuje sa tým, že jas danej LED zóny, ktorá kontroluje jas svetlého objektu na tmavom podklade, presahuje pixely daného objektu a vytvára okolo neho nežiadúcu auru – žiaru. S dostatočným počtom LED zón a diód je tento problém však riešiteľný.

blooming

Blooming u Full LED LCD TV s lokálnym stmievaním

1 odpovede na “Uniformita displeja a voľba obrazovej technológie

  1. Robo hovorí:

    Krásne vysvetľujúci článok – dobrá pomoc pri kupovaní televízora pre ľudí ako ja, čo chcú vedieť ako v predajniach ponúkaná technika funguje aj po technologickej stránke a čo si majú pod ňou vôbec predstaviť. – Vďaka aj za tie videá. – Dr. Weber to podal zaujímavo a vtipne. Ako vravíte, vynikajúca prezentácia. Rovnako ako váš článok.

Pridaj komentár